Laboratuvarlar


Lisans ve yüksek lisans öğrencilerimize derslerini daha iyi kavrayabilecekleri ve projelerinde de sürekli kullanabilecekleri 6 farklı laboratuvar hizmet vermektedir.

CAM
Bilgisayar Destekli/Bütünleşik Imalat (CAM/CIM) laboratuvarında öğrencilerin, canlı imalat deneyimi edinmeleri hedeflenmektedir. Bilgisayar Destekli Mühendislik (CAE) laboratuvarında edinecekleri simülasyon, analiz ve tasarım sonuçlarını CAM/CIM laboratuvarları ile gerçek bir imalat ortamında uygulayabileceklerdir. Bunun yanı sıra, alanında uzman mühendis ve teknisyenler tarafından iş güvenliği, makine kullanımı ve makine temizliği eğitimine tabi tutulacaklardır.
Makine / Aygıt Mevcut
Robot, konveyör, destek sistemi 1
CNC makinesi (frezeleme ve tornalama) 2
Seri Prototipleme Sistemi 1
Metroloji ve Denetim Sistemi 1
CAE
Öğrencilere derslerinde ve projelerinde yardımcı olması amacıyla birbirinden farklı ve yüksek güçle donatılmış iş istasyonları CAE laboratuvarında hizmet vermek üzere tasarlanmıştır.  Dünya çapında mühendislerin başvuru ve analiz  kaynağı olan listedeki yazılımlar öğrencilerimize eşlik edecektir.
Yazılım Mevcut 
Iş istasyonları, sıralar ve yazıcılar 20
ANSYS 20
LS-DYNA 20
MATLAB 20
SOLIDWORKS 20
Diğer EM yazılımları (Simul8, BestFIT, SPSS, ARENA, ProModel, AutoMod) 20
MM

Mechanics and Materials Lab will serve all engineering students to facilitate their understanding of and experience with different properties of different materials by testing and measuring. This lab will be used in conjuntion with materials related courses in IE and EE departments.  Eventually, it will form an excellent example of integrated research and education with the addition of other equipment such as SEM, TEM, etc.

  • Tension, compression, torsion, shear, impact, etc. tests
  • Metalurgy and microstructure analyses
  • Macro, micro and nano-hardness tests
  • Furnaces
  • Optical microscopy

Elektronik devre tasarım, ölçme ve test laboratuarı olarak 50GHz frekans aralığına kadar ölçüm yapabilecek donanımda dizayn edilmiştir. Analog ve RF devre tasarımı, kablosuz haberleşme ve mikrodalga ölçüm sistemlerini içermektedir.

Kurulmakta olan laboratuarda toplam değeri yaklaşık 200 bin ABD doları olan şu donanım bulunacaktır: Uzun çalışma masaları ve sandalyeler, 50 GHz sampling osiloskop, 50 GHz RF spektrometre, ağ analiz cihazı (network analyzer), ölçme aeti ve güç kaynağı, sinyal üreteçleri, devreler ve sistem tasarım araçları, masaüstü bilgisayarlar (4 GHz, 4GB, 17 inç Ekran), tasarım amaçlı kurumsal yazılım lisansı, projeksiyon cihazı ve multimedya cihazları.

Optik haberleşme sistemleri, nano/mikro elektro mekanik sistem tasarım ve ölçüm cihazları, optik radar sistemleri konularında araştırma ve ölçüm yapabilecek donanım.

Laboratuarda toplam değeri 160 bin ABD Doları olan şu donanım bulunacaktır:  Optik test maşası, optik spektrometre, lazerler ve lazer yükseltgeçleri, optik detektörler, fiberler, nano ölçüm ve test sistemleri, ölçme aleti ve güç kaynağı, sinyal üreteçleri, devreler ve sistem tasarım araçları, masaüstü bilgisayarlar (4 GHz, 4GB, 17 inç Ekran), tasarım amaçlı kurumsal yazılım lisansı, projeksiyon cihazı ve multimedya cihazları.

Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrenci Laboratuarı (YLÖL):  Laboratuarda Fedora 9 işletim sistemi çalıştıran 9 tane bilgisayar bulunacaktır.

  • Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bilgisayarlı – Hesaplama Kümesi (BHK): Bu kümede yüksek performanslı 65 adet iki çekirdekli Xeon 2.6 GHz işlemcili makine (1 tane işveren + 64 tane işçi ünite) bulunmaktadır. Her bir makine 3GB PC2100 hafıza, 2 giga bit yerel ağ kapasitesi ve 2 tane 32GB Ultra-320 SCSI disk kapasitesine sahip olacaktır.

Bilgisayar Ekipmanı ve Bunların Amaçları

Yukarıda sözü edilen laboratuarlarda bulunan bilgisayarlar ve ilintili donanımlara ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

 

Mühendislik Laboratuarları Bilgisayar ve İlintili Donanım Listesi

Donanım Kullanım Amacı
Masaüstü Bilgisayar (20 adet) Araştırma, eğitim, Internet erişimi, sınav, proje…
40TB Depolama Alanı Veri haznesi olarak kullanılacak ana depolama ünitesi.
Ağ Ekipmanı Üniteler arası ve yerleşke içi etkileşimi sağlamak.
Unix Dosya Sunucusu Gerçek zamanlı olarak, her bağlantı noktasından dosya erişimini sağlamak.
Projeksiyon Cihazı ve Multimedya Donanımı Sunum çalışmalarını gerçekleştirmek, ses ve görüntü desteği sağlamak.
2 IBM BladeCenter HS22V with Virtual Fabric Sanallaştırma çalışmalarını etkinleştirmek ve hesaplama kaynaklarını eş zamanlı  paylaştırmak.
Lazer yazıcı Kağıt üzerine çıktı almak.
Yazılımlar Araştırma, eğitim, Internet erişimi, tez, sınav, ödev, proje çalışmaları, danışmanlık hizmetleri…